Xtreme Start Stop Series XR-1600 AGM Battery 80Ah 1600A XR1600
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
S5 A11 Bosch AGM Car Battery 12V 80Ah Type 115 S5A11
165.7OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR1600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 80 Ah |
| MCA | 1600 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Product Videos
Description
Xtreme Batteries are extremely high power dual purpose batteries made by Leoch.
They can be used as starter batteries and are suitable for vehicles with start-stop technology due to being AGM. They can also be used for deep cycling purposes.
Features of the Xtreme range:-
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










