YBX3012 Yuasa SMF Car Battery 12V 52Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 66 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX3012 |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 450 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5050694029493 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
I needed a new battery for my Renault Zoe ,, so I went online to tag a. Co. Uk and bought what I needed,they have them in stock ,, it arrived next day, fantastic service !!job dame , thank you !!
5
wc - marldon, United Kingdom -
Fitted To: Renault Zoe Electric 2015
Well packaged right fit prompt delivery would purchase from them again
5
MR, United Kingdom -
Fitted To: Renault Clio 1200 Petrol 2015
product was delivered next day and no issue after fitting. Thanks
5
sD, United Kingdom -
Fitted To: Toyota Aygo Petrol
Excellent service
5
AW - Aberdare, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai Kona Ev Electric 70
Excellent product and service from Tanya,
5
JA - Liverpool, United Kingdom -
Fitted To: Nissan Qashqai 1.4 Petrol 2007
Description
Yuasa
Advanced Engineering, Premium Quality, Unmatched Reliability
GS Yuasa located in Japan, all started in 1895 and is one of the biggest battery manufacturers in the world. Manufacturing batteries for the automotive, commercial and infrastructure markets. Yuasa Battery, Inc. based in the US has been manufacturing batteries since 1979 and is one of the leading manufacturer and distributor of batteries for motorcycles, ATVs (all-terrain vehicles), snowmobiles, personal watercraft, scooters and much more. Over many decades, the Yuasa name has been recognised as the top premier battery brand globally.
Yuasa YBX3 SMF Range
Model Features:
• Up to 30,000 engine starts
• For vehicles with standard power demands
• Extra plates for higher starting power
• Rollover proof lid for extra safety
All Yuasa YBX conventional automotive batteries are:
• Original equipment (OE) quality, performance & specification
• Fully maintenance free
• Supplied charged & ready to fit
• Designed with enhanced safety features including integrated flame arrestor & carrying handles
Maintenance Free
Other References
012
3 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












