NRF Radiator 53070
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 424 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 157.60 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 424 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 157.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | without sensor |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 565 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 61.13 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with mounting parts |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator Type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Length | 550 mm |
| Core Width | 322 mm |
£ 57.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 411 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 780 mm |
£ 246.56 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Width | 350 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 398 mm |
£ 116.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 664 mm |
| Core Width | 350 mm |
£ 82.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 375 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Length | 623 mm |
£ 260.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 679 mm |
| Core Width | 350 mm |
£ 133.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 605 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 186.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 605 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 169.92 inc. VAT