NRF Radiator 53286
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 327 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 568 mm |
£ 67.62 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 327 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 568 mm |
£ 67.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Length | 699 mm |
| Core Width | 352 mm |
£ 89.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Length | 526 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 77.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with rubber grommet |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 320 mm |
£ 67.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 738 mm |
| Core Width | 375 mm |
£ 84.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with mounting parts |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| For OE Number | 1640021150 |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Depth | 16 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 348 mm |
£ 59.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with mounting parts |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Length | 641 mm |
| Core Width | 456 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 17 mm |
£ 90.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with frame |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 48 mm |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 568 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 266.63 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 638 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 88.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| For OE Number | 253103A000 |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 725 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 106.85 inc. VAT