Apec Coolant Thermostat ATH1123
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 67 mm |
| Diameter 2 | 35 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 80 °C |
£ 9.87 inc. VAT

Thermostats from trusted brands like NAPA, Apec, Gates, and NRF are crafted using advanced manufacturing practices to deliver a reliable aftermarket solution for maintaining optimal engine temperatures. These thermostats meet or exceed OE (Original Equipment) quality standards, ensuring efficient temperature regulation and enhanced engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 67 mm |
| Diameter 2 | 35 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 80 °C |
£ 9.87 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 34 mm |
| Height 2 | 34 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter 2 | 27 mm |
| Diameter | 56 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | CITROEN LEXUS MITSUBISHI TOYOTA |
| Opening Temperature | 82 °C |
£ 9.46 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 27.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height 2 | 40 mm |
| Height 3 | 19 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 48 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Replaced by | ATH1080 |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 11.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 22 mm |
| Height 3 | 41 mm |
| Height 2 | 21 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 51 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
£ 7.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | BMW MINI TOYOTA |
| Opening Temperature | 87 °C |
£ 19.28 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | FORD |
| Opening Temperature | 98 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 47.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Model | AMAROK CRAFTER |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 22.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Width | 54 mm |
| Height | 40 mm |
| Height 2 | 40 mm |
| Model | 121 620 COURIER FIESTA KA MGR |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | FORD MAZDA MG ROVER |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 7.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | AUDI FORD PORSCHE VAUXHALL VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 80 °C |
£ 8.73 inc. VAT