Apec Coolant Thermostat ATH1099
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | DAEWOO OPEL RENAULT SAAB VAUXHALL |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 9.43 inc. VAT

Thermostats from trusted brands like NAPA, Apec, Gates, and NRF are crafted using advanced manufacturing practices to deliver a reliable aftermarket solution for maintaining optimal engine temperatures. These thermostats meet or exceed OE (Original Equipment) quality standards, ensuring efficient temperature regulation and enhanced engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | DAEWOO OPEL RENAULT SAAB VAUXHALL |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 9.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with seal |
| Product Feature 2 | without sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| For OE Number | 6866389 |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | FORD |
| Opening Temperature | 88 °C |
£ 16.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Opening Temperature | 82 °C |
£ 7.13 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | LADA NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 23.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Model | CONVERTIBLE COOPER COOPER |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | MINI |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 15.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | BMW |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 21.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT OPEL SUZUKI VAUXHALL |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Material | Aluminium |
£ 37.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | TRANSIT |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | FORD |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 28.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 87 °C |
£ 31.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Model | BOXER DUCATO RELAY TRANSIT TRANSIT TOURNEO |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | CITROEN FIAT FORD PEUGEOT |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 28.03 inc. VAT