Apec Water Pump AWP1108
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | M3 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 7 |
£ 64.89 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | M3 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 7 |
£ 64.89 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 335D X3 |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 7 |
£ 61.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 520D 525D 530D 730D X5 X6 |
| Number of Teeth | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 98 mm |
£ 68.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 325D 330D |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
£ 88.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | MINI TOYOTA |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 87 mm |
£ 63.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 97 mm |
£ 75.06 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 98 mm |
£ 74.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
£ 76.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 116D COOPER COUNTRYMAN COOPER X1 X2 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW MINI |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 90 mm |
£ 45.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | BMW |
| Number of Wings | 6 |
£ 58.32 inc. VAT