Apec Water Pump AWP1070
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | TOUAREG TRANSPORTER |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Reinforced Version | |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 69.96 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | TOUAREG TRANSPORTER |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Reinforced Version | |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 69.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 85.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 29 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Manufacturer | AUDI |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 50 mm |
£ 33.39 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A6 CARAVELLE CRAFTER LT TRANSPORTER |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 59 mm |
£ 29.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 29 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 50 mm |
£ 333.63 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE |
| Number of Wings | 5 |
£ 162.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Reinforced Version | |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 48 mm |
£ 26.42 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 147 156 166 GT |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | ALFA ROMEO |
| Number of Wings | 7 |
£ 84.22 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | FRONTERA TACUMA |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Manufacturer | CHRYSLER VAUXHALL |
| Number of Wings | 7 |
| Impeller Diameter | 71 mm |
£ 33.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 825 FRONTERA GRAND CHEROKEE |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Manufacturer | JEEP ROVER VAUXHALL |
| Number of Wings | 7 |
| Impeller Diameter | 76 mm |
£ 39.68 inc. VAT