M12V105FT Marathon M FT Network Battery
Marathon
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
Customer Rating Not Available
TerminalsTerminals on End, Positive RightFemale Thread
BrandMarathon
RangeMarathon M FT
Voltage12 Volts
TechnologyAGM
Capacity (C10)100 Ah
Length511 mm
Width110 mm
Height inc. terms238 mm
Guarantee1 Year
Description
M12V105FT Marathon 12V M-FT Series Network AGM Battery - NAMF1200105HMOFA
The Marathon M-FT series
Benefits
• Improved Total Cost of Ownership - due to a very long design life: 15 years
• Front terminal design – easy access for faster installation and maintenance
• Short recharging time – high availability
• Optimal energy density – saves floor space
• Completely recyclable – low CO2 footprint
Specifications
• Design life: 15 years (until 80% C10 at 20°C and 1.80Vpc)
• Maintenance-free (no topping up) during the whole service life
• High-Compression Absorbent Glass Mat (AGM) technology
• Nominal capacity 35.0 – 200 Ah
• Central degassing
• Available as standard or flame retardant version (UL 94 V-0)
• Grid plates with superior lead low calcium high tin alloy
• Very low gassing due to internal gas recombination (99 % efficiency)