XP12V2500 Sprinter XP Network Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 1 Reviews |
| Terminals |   |
| Brand | Sprinter |
| Range | Sprinter XP |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 69.5 Ah |
| Length | 262 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 239 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
5
Cathryn Thompson - Belfast -
Description
XP12V2500 Sprinter 12V P-XP Series Network AGM Battery - NAXP122500HP0FA
The Sprinter P and XP series
Benefits
• Excellent high current performance – optimised for short discharge time
• Low self discharge rate – extended storage capability
• Very short recharge time – high availability
• Optimal power density – saves floor space
• Completely recyclable – low CO2 footprint
Technical features:
• Design life: 10 years at 20 °C (until 80% nominal C10 )
• Maintenance-free (no topping up) during the whole service life
• High-compression Absorbent Glass Mat (AGM) technology
• Power (10 minutes) from 791-4860 watt
• Standard or flame-retardant version (UL 94 V-0)
• Grid plates with high-purity lead, low-calcium, high-tin alloy for excellent corrosion resistance
• Very low gassing due to internal gas recombination (99% efficiency)