Trojan 6v 279ah J305-AES
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Trojan |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C5) | 228 Ah |
| Capacity (C10) | 249 Ah |
| Capacity (C20) | 279 Ah |
| Capacity (C100) | 320 Ah |
| Length | 296 mm |
| Width | 176 mm |
| Height | 358 mm |
| Barcode (EAN) | 5063485182086 |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










