896 Lawnstar Lawnmower Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 56 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Lawnstar |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 30 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 192 mm |
| Width | 125 mm |
| Height inc. terms | 184 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518622908 |
View AllLatest Customer Reviews
As always, great service ang great products.
5
PW - West Midlands, United Kingdom -
Fitted To: Mr Briccolage 42 inch
Absolutely spot on. Next day delivery. Great price. Top marks!
5
CR - Suffolk, United Kingdom -
Amazing value for money.
5
MB - Bodelwyddan, United Kingdom -
Very good value. Prompt delivery.
5
DM - Ravensden, United Kingdom -
Fitted To: John Deere LTR180
Great battery and great price. Only a third of the price and more power than the original genuine battery supplied with the machine!
5
JP - Yelverton, United Kingdom -
Fitted To: Stiga
Description
896 Lawnstar Lawnmower Battery
The Lawnstar battery range are primarily designed for garden machinery equipment such as lawnmowers. With a large selection of different case sizes and power outputs the Lawnstar batteries are available for all if not most lawnmowers whether large professional equipment to the smaller domestic garden lawnmowers.
Benefits of Lawnstar batteries include:-
• High power performance
• Robust case design
• Long service life
• Large product range
• Maintenance free
• Excellent warranties
The 896 Battery features a sturdy handle and heavy duty bolt through terminals that most standard lawnmower batteries feature.
3 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









