895 Powerline Lawnmower Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 783 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 32 Ah |
| CCA (EN) | 310 A |
| Length | 192 mm |
| Width | 125 mm |
| Height inc. terms | 184 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518622243 |
View AllLatest Customer Reviews
Excellent product and reasonably priced. Delivery was faster than expected too. All in all great service.
5
DK - Dunfermline, United Kingdom -
Fitted To: Craftsman LT2000
Excellent quality battery and fast delivery too!
5
PB - Somerset, United Kingdom -
Fitted To: Contax E36
Excellent product delivered the next day!
5
JB - Haverfordwest, United Kingdom -
Great battery. Does what is says on the tin!
5
JL - Great Gaddesden , United Kingdom -
Fitted To: Countax Old
Fantastic delivery. Less than 24hrs
5
KM - Darlington, United Kingdom -
Fitted To: Husqvarna R216awd
Description
895 Powerline Garden Machinery Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, garden, mobility and much more!
The Powerline Lawnmower battery range are high performance lawn tractor batteries at low prices. Excellent starting power and durability designed to cope with modern day garden machinery demands. Features include a sturdy handle and bolt through easy access terminals.
Maintenance Free
2 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










