LA010 Bosch AGM Leisure Battery 0092LA0100
Technical Specification
| Customer Rating |
3.0 From 1 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 04047026655155 |
View AllLatest Customer Reviews
Used Tayna over the years and have never had any complaints around quality, price or service. I was however surprised on this occasion, to be supplied a battery manufactured in 2024 given it’s now 2026! We will see how it lasts!
3
RT - Lancashire, United Kingdom -
Description
LA010 AGM Bosch Leisure Battery 12V LA 010
Bosch Group are one of the leading battery manufacturer companies in the world and have been delivering quality German engineering in the automotive industry for more than 100 years! Bosch is a world renown company name that have and still are leading the way for many technological innovations.
The LA010 Bosch is the Perfect choice for mobile leisure applications with many electrical equipment that must be supplied over a long period of time, e.g. campers, motorhomes, electric boats and motorboats or yachts.
Maintenance Free
2 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










