EXIDE DUAL FLOODED BATTERY ER570
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 120 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Power Content | 570 Watts |
| Length | 349 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 235 mm |
£ 97.49 inc. VAT

Exide's leisure batteries are designed to cover the needs of both professional installers and private leisure use. They have several ranges to suit the needs of most leisure or marine users.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 120 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Power Content | 570 Watts |
| Length | 349 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 235 mm |
£ 97.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Dual |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 115 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 235 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 93.70 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Product Code | ER600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 120 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 349 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 285 mm |
| Weight | 31.4 Kg |
| Guarantee | 2 Years |
£ 151.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 144.80 inc. VAT