Leoch Powabloc GTP 6215 Gel Deep Cycle Battery 6V 215Ah (T105)
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
Enduroline T105 Deep Cycle Battery 6V 227Ah T-105
Technical Specification
| Customer Rating |
4.0 From 1 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | GTP6215 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Gel |
| Capacity (C10) | 180 Ah |
| Capacity (C100) | 215 Ah |
| Length | 260 mm |
| Width | 180 mm |
| Height inc. terms | 288 mm |
| Height exc. terms | 248 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
So far, so good. The batteries are installed on a Narrowboat. There's an alternator to battery charger/regulator (Sterling AB12160), and a shoreline charger (Victron Multiplus). Both set for gel batteries; very important as I believe gel batteries can be damaged by incorrect charging. Wasn't able to find a datasheet giving recommended absorption & float voltages, but I'm sure Sterling's & Victron's settings will be fine. The batteries seem to be delivering, but haven't been deeply tested yet. Time will tell.
4
SH - Wallasey, United Kingdom -
Description
The Leoch GEL GTP-6215 Deep Cycle Battery. This battery has excellent cyclic abilities.
6V 215Ah (C100) power output.
Dimensions - 260L x 180W x 288H
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








