GPL-4C Lifeline AGM Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Lifeline |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 220 Ah |
| Length | 261 mm |
| Width | 179 mm |
| Height inc. terms | 294 mm |
| Height exc. terms | 261 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Specifications
Voltage: 6V
Capacity(20Hr): 220Ah
Reserve Capacity:
25A: 492 mins
15A: 856 mins
8A: 1692 mins
5A: 2043 mins
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









