GPL-4D L Lifeline AGM Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 2 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Lifeline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 210 Ah |
| Length | 527 mm |
| Width | 221 mm |
| Height inc. terms | 248 mm |
| Height exc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
Excellent service
5
George Walker - Kilmarnock -
Not fitted yet so cant comment. but will later, when they have been in use for a bit, if required.
5
Alex Sisson - Newton Aycliffe -
Description
Specifications
Voltage: 12V
Capacity(20Hr): 210Ah
Reserve Capacity:
25A: 390 mins
15A: 683 mins
8A: 1375 mins
5A: 2578 mins
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









