GPL-1400T Lifeline AGM Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() |
| Brand | Lifeline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 43 Ah |
| Length | 248 mm |
| Width | 131 mm |
| Height inc. terms | 174 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Specifications
Voltage: 12V
Capacity(20Hr): 43Ah
Reserve Capacity:
90 mins
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








