Pair of 100Ah TPower Leisure Battery 100Ah C20 / 110Ah C100
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. SFL130 Solarflex Industrial Solar Battery 12V 80Ah 100Ah 130Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 5 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | TPOWER |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| Capacity (C100) | 110 Ah |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
View AllLatest Customer Reviews
Arrived okay,fitted and working same day.
5
FC - Marsworth, Tring, United Kingdom -
So far so good, really quick delivery
5
DS - Clacton-on-Sea, United Kingdom -
Very good product and delivered in good time, will recommend to anyone.
5
Gj - Leicester, United Kingdom -
Very quick delivery. Batteries appear excellent, holding charge well and a long time between charges on my boat. A huge change from my tired old batteries!
5
RJ - Glen Mona, United Kingdom -
Purchased 4 of these batteries for backup power purposes. Tested them and worked as expected without issue. So far so good!
5
LS - Berkshire, United Kingdom -
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








