TN Power 126Ah Lithium Leisure Battery LiFePO4 (TN126)
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. ULTRAMAX LI84-12 Lithium Battery 84Ah SLAUMXLI84-12
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | TN Power |
| Product Code | TN-LFP12.8V126AH |
| Voltage | 12.8 Volts |
| Technology | Lithium |
| Capacity (C5) | 126 Ah |
| Length | 260 mm |
| Width | 180 mm |
| Height inc. terms | 272 mm |
| Weight | 15.2 Kg |
| Guarantee | 2 Years |
Description
The TN Power TN-LFP12.8V126AH lithium battery utilises lithium iron phosphate technology which produces a significantly better depth of discharge and number of cycles than conventional lead acid batteries.
It is also up to 50% lighter than lead acid batteries, completely maintenance free and has built in protection against overcharging, high current and high temperature.
Applications of this battery include:-
- Caravans & leisure use
- Solar & wind powered systems
- UPS systems
- Golf carts
- Electric vehicles
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








