T-105 PLUS-LPT Trojan Flooded Deep Cycle Battery 6V 225Ah (T105)
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Trojan |
| Product Code | T-105 PLUS-LPT |
| ETN | 5056758998736 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C5) | 185 Ah |
| Capacity (C10) | 207 Ah |
| Capacity (C20) | 225 Ah |
| Capacity (C100) | 250 Ah |
| Length | 262 mm |
| Width | 181 mm |
| Height inc. terms | 281 mm |
| Weight | 28 Kg |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5056758998736 |
Description
Trojan 6V Deep Cycle Flooded Battery
Trojan Batteries was founded in 1925 and has become one of the world's leading manufacturer of deep-cycle, Solar and motive batteries. Trojan produces a broad range of energy storage solutions including deep-cycle Flooded, AGM, Gel and Lithium batteries. Trojan's deep-cycle flooded batteries are the flagship battery range. Engineered to provide rugged durability, outstanding performance and long life, Trojan's deep-cycle flooded batteries are perfectly suited for use in a variety of golf and electric vehicles. These powerful deep-cycle flooded batteries feature Trojan's historically-proven engineering and T2 Technology, an advanced battery technology for maximum sustained performance, longer life and increased total energy.
The Trojan Advantage
Trojan engineers work continuously to improve their products and develop advanced battery technology. Advancements such as Trojan’s Smart Carbon, T2 Technology, proprietary Alpha Plus Paste, and our exclusive Maxguard separator, all being the very internal makeup of Trojan batteries which all help to deliver exceptional battery performance.
1 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Terminal types may differ from image. Please get in contact with us for specific terminal requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










