GPL-27T Lifeline AGM Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 13 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Lifeline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA | 575 A |
| MCA | 715 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 168 mm |
| Height inc. terms | 241 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
Battery arrived as stated and well packaged. Here’s hoping it will provide as good a service as the one it is replacing.
5
MG - Chichester, United Kingdom -
I can only comment on the quality of the service from TAnya so far, as I haven't tested out the battery's capabilities yet, but it was sure heavy!! Tanya Batteries were great. Really helpful and quick services. Thank you.
5
HO - Bridport, United Kingdom -
Just what we needed to replace our 10 year old ones
5
AEBYJB - Nivillac, France -
Great product for our Island Packet 370 Once the order was placed it was delivered within 24 hours. Great service
5
MS - Swansea, United Kingdom -
Great battery, replacing the original 14 year old Lifelines on my Island packet yacht. They have not failed but I think its time! Great help from Tayna in getting the delivery organised Thanks
5
Js - Gibraltar -
Description
Specifications
Voltage: 12V
Capacity(20Hr): 100Ah
Reserve Capacity:
25A: 186 mins
15A: 324 mins
8A: 655 mins
5A: 1196 mins
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










