Leoch AGM-110-EV Mobility Battery 12V 110Ah
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. Leoch LPC12-100 AGM Battery 12V 100Ah
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | AGM-110-EV |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 99 Ah |
| Capacity (C20) | 110 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 212 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.







