Leoch AGM-150-EV Mobility Battery 12V 150Ah
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. Leoch Adventurer LAGM-160 AGM Leisure Battery
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | AGM-150-EV |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 135 Ah |
| Capacity (C20) | 150 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 280 mm |
| Height exc. terms | 275 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








