Leoch Mobility Battery AGM-90-MOB
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| Length | 259 mm |
| Width | 168 mm |
| Height | 208 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
AGM-90-MOB is known for supreme quality and reliability, providing industry leading performance and long life, widely used by mobility scooter manufacturers
- Ultra Deep Cycle Battey
- Providing significantly more travelling distances
- A direct replacement for LPC75-12
- Internal (female) Thread - M6
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









