Pair of Yuasa REC36-12 12V AGM Cyclic Deep Cycle Batteries
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 26 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa REC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 36 Ah |
| Length | 195 mm |
| Width | 129 mm |
| Height inc. terms | 179 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
Just right for the specialist use
5
RB - Derby, United Kingdom -
Fitted To: Pride Jet 7
Arrived promptly @ correct address and well charged.
5
RM - Leatherhead, United Kingdom -
Fitted To: Pride R40PED
Best price around and super fast delivery A*
5
ML - STAFFORDSHIRE, United Kingdom -
Fitted To: TGA Sonet
Perfect fit and performance
5
MJM - London, United Kingdom -
Fitted To: Salsa M2 Mini
Has continues to work well on a mobility scooter.
5
MS - Nantwich, United Kingdom -
Description
REC36-12 Yuasa - Quantity X2
Advanced Engineering, Premium Quality, Unmatched Reliability
GS Yuasa located in Japan, all started in 1895 and is one of the biggest battery manufacturers in the world. Manufacturing batteries for the automotive, commercial and infrastructure markets. Yuasa Battery, Inc. based in the US has been manufacturing batteries since 1979 and is one of the leading manufacturer and distributor of batteries for motorcycles, ATVs (all-terrain vehicles), snowmobiles, personal watercraft, scooters and much more. Over many decades, the Yuasa name has been recognised as the top premier battery brand globally.
NPC, REC, Series General Applications
Golf and Mobility, Solar and wind, Renewable energy, Professional tools, Automatic guided vehicles, Emergency lighting and Measuring instruments.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










