YT12A-BS Enduroline Advanced Motorcycle Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 146 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 9 Ah |
| Capacity (C100) | 10 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518621444 |
View AllLatest Customer Reviews
Excellent battery and customer service as always
5
MH - Wednesbury, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Hayabusa 1300cc 1999
Very good company to use
5
NP - Bideford, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Bandit 1250 10
Good service
4
JK - Saffron Walden, United Kingdom -
Fitted To: Kawasaki Sx1000
Fast delivery, competitive price and very reasonable delivery cost. The website was also very helpful, factual and accurate. Used this supplier many times previously and will definitely use again.
5
CR - Cleveland, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki GSX-R 600 2004
Great item as always, excellent delivery time, would recommend
5
MH - Wednesbury, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Hayabusa 1300cc 1999
Description
YT12A-BS Enduroline Advanced Motorcycle AGM Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline AGM Motorcycle battery range are vibration & shock proof thanks to the robust design. Long service life and capable of being deeply discharged repeatedly. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid bike batteries.
Maintenance Free
2 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











