ENTX9-BS Enduroline Advanced Motorcycle Battery 12V 9Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 685 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 9 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 86 mm |
| Height inc. terms | 107 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518621529 |
View AllLatest Customer Reviews
Excellent site and speedy delivery. Prices good.
5
CC - Armadale, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Gsf600s bandit 600 2003
Good battery at a good price
5
PC - --, United Kingdom -
Fitted To: Triumph Street triple 675
Excellent service, great price and perfect fit.
5
MP, United Kingdom -
Fitted To: KTM Duke 390 2014
Decent price and arrived charged. Perfect replacement for my old battery. Plus quick delivery too.
5
PA - Malvern, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki GSF600 Bandit 2001
A quality battery at a very competitive price.
5
JGP - NEWCASTLE UPON TYNE, United Kingdom -
Fitted To: Honda Cb500s 500 2002
Description
ENTX9-BS Enduroline Advanced Motorcycle AGM Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline AGM Motorcycle battery range are vibration & shock proof thanks to the robust design. Long service life and capable of being deeply discharged repeatedly. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid bike batteries.
Maintenance Free
2 Year Warranty
Other References
YTX9-BS
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












