LFPS-Z7S Leoch Powerstart Lithium Motorcycle Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Lithium |
| Capacity (C20) | 2 Ah |
| CCA (EN) | 140 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 85 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Leoch are one of the world's largest manufacturers of motorcycle batteries and are well known for producing high quality units. Their Lithium motorcycle batteries have the following qualities:-
- - High capacity
- - Long life
- - Excellent cold cranking performance
- - Ultra light weight
- - Low self discharge
- - Completely maintenance free
They produce a lithium battery to cover almost every motorcycle and are outstanding value for money.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.







