LT16-4 Leoch Powerstart AGM Motorcycle Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 29 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 230 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 161 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351162982 |
View AllLatest Customer Reviews
Fast efficient service kept up to date with delivery and value for money, would definitely purchase again
5
MW - Holsworthy, United Kingdom -
Perfect fit for my 2015 Triumph Tiger 800xrx. 700 miles completed, works perfectly. Why pay more.
5
NS - Cleveland, United Kingdom -
Fitted To: Triumph Tiger 800 2015
All good works fine good value
5
LP - CRAWLEY SUSSEX, United Kingdom -
Fitted To: Royal Enfield
Top class service!
5
MC - Grays, United Kingdom -
I always use Tanya - they have stock,it is well priced and it is sent out quickly
5
KW, United Kingdom -
Fitted To: Not a bike - A lawnmower
Description
Leoch are one of the world's largest manufacturers of motorcycle batteries and are well known for producing high quality units. Their AGM motorcycle batteries have the following qualities:-
- - High capacity
- - Long life
- - Excellent cold cranking performance
- - Heavy duty case
- - Vibration resistance
- - Completely maintenance free
They produce an AGM battery to cover almost every motorcycle and are outstanding value for money.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









