6N6-3B-1 Nitro Motorcycle Battery 6N6-3B-1 WA
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. 6N6-3B AGM Powerline Motorcycle Battery 6V 6Ah 6N63B
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 15 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Nitro |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity | 6 Ah |
| Length | 99 mm |
| Width | 57 mm |
| Height inc. terms | 111 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5414837144892 |
View AllLatest Customer Reviews
Good speedy service and quality product
5
MAT - Mold, United Kingdom -
Fitted To: BSA B 40 350 1961
PROMT DELIVERY
5
RR - Whitehaven, United Kingdom -
Fitted To: BSA BANTAM125 125 1953
Delivered quickly and safely packaged a great product at a good price so very satisfied
5
jO - Cheshire, United Kingdom -
Fitted To: BSA C11g 250 1955
Product is fine. Sadly the battery had not been kept upright and had leaked into bag. I carefully poured that back in the battery but inevitably some got lost. Charged up battery and all seems good now. Good price and quick Service Ta.
5
KP - Oxfordshire, United Kingdom -
Fitted To: BSA B31 359 1956
excellent
5
MM - London, United Kingdom -
Description
Nitro Batteries
A high quality European brand of motorcycle battery, designed for those who require a quality bike battery at a sensible price.
The 6n6-3B-1 fits (amongst others)
KAWASAKI KH 100 (84-87)
KAWASAKI KH 125 (82-86)
YAMAHA DT 175 (77-96)
YAMAHA DT 250 (77-80)
YAMAHA DT 250 MX (80-82)
YAMAHA XT 250 (80-83)
YAMAHA DT 400 (1977)
YAMAHA DT 400 MX (77-78)
YAMAHA XT 500 (76-85)
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










