NTX14-BS Numax Motorbike Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 146 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.31 inc. VAT

Numax Motorcycle batteries have up to 30% more starting power than other conventional lead acid batteries. Numax have a battery for almost any bike from 6V batteries with acid packs to 12V Gel Harley Davidson batteries.
Numax batteries are built to last and their motorcycle range has a very robust design making them highly resistant to vibrations and shocks. They are also equipped to deal with being regularly discharged.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 146 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 18 Ah |
| CCA (EN) | 270 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 86 mm |
| Height inc. terms | 154 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 44.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 18 Ah |
| CCA (EN) | 250 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 86 mm |
| Height inc. terms | 154 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 42.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3 Ah |
| CCA (EN) | 50 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 86 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 13.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 4 Ah |
| CCA (EN) | 80 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 69 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 16.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 105 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 19.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 100 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 18.77 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.5 Ah |
| CCA (EN) | 130 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 11.2 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 110 mm |
| Other References | 6E9P |
| Guarantee | 1 Year |
£ 33.28 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 75 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 22.01 inc. VAT