NTZ7S Numax Motorbike Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 75 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 22.01 inc. VAT

Numax Motorcycle batteries have up to 30% more starting power than other conventional lead acid batteries. Numax have a battery for almost any bike from 6V batteries with acid packs to 12V Gel Harley Davidson batteries.
Numax batteries are built to last and their motorcycle range has a very robust design making them highly resistant to vibrations and shocks. They are also equipped to deal with being regularly discharged.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 75 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 22.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 240 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 162 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 43.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 140 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 27.77 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 140 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 29.64 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 135 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 160 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 135 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 160 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 29.12 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 160 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 170 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 46.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 175 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 166 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 42.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 160 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 166 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Product Code | YB16AL-A2 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 16 Ah |
| CCA (EN) | 190 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 162 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 36.88 inc. VAT