YB9-B AGM Powerline Motorcycle Battery 12V 9Ah YB9BAGM
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 478 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 9 Ah |
| CCA (EN) | 110 A |
| Length | 136 mm |
| Width | 76 mm |
| Height inc. terms | 139 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5060518621222 |
View AllLatest Customer Reviews
An excellent battery and great value
5
AM - Crickhowell, United Kingdom -
Fitted To: Triumph Tiger TR6R 650
excellent service and the battery fired my motorcycle straight away,fit and go.thank you
5
jg - stoneyburn west lothian, United Kingdom -
Fitted To: honda cm custom 250 twin 1982
Excellent battery high quality, highly recommended 5 stars
5
NH - Shotton, United Kingdom -
Fitted To: Ajs Nac 12 125cc twin piston 2009
Very good value and quick turnaround
5
Jt - Lytham St. Annes, United Kingdom -
Fitted To: Honda Cb175 L
Good price. Good product and fast delivery
5
PM - Derby , United Kingdom -
Fitted To: Triumph T140v 750 1973
Description
YB9-B Powerline AGM Motorcycle Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
The Powerline AGM Motorcycle battery range (Absorbent Glass Mat) provide exceptional more features than conventional WET lead acid batteries such as having a deeper discharge reserve and faster charging. Other benefits of AGM technology is that they require no maintenance and do not leak due to their internal glass matt design. Powerline batteries specifically benefit from budget friendly prices!
Maintenance Free
1 Year Warranty
Other References
YB9BAGM
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











