LTX16-BS SHIDO Connect Lithium Motorcycle Battery LTX16 CNT
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 1 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shido |
| Range | Shido Connect |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Lithium |
| Capacity (C20) | 6 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 164 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5414837162797 |
View AllLatest Customer Reviews
Bonjour bien reçu dans les temps ?
5
PR - OTHER, France -
Fitted To: Kawa Vn2000 2005
Description
Shido Connect are world's first LiFePO4 Smart Batteries.
Every Shido Connect battery has a unique QR code that can be scanned by a smartphone to retrieve the battery's status and information through the Shido app including:
The App will also alert you if the battery has any of the following:-
These batteries also have the same benefits as the standard Shido Lithium range including:-
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












