LTZ14S CNT SHIDO Connect Lithium Motorcycle Battery
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating |
4.2 From 6 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Shido |
| Range | Shido Connect |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Lithium |
| Capacity (C20) | 5 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 110 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5414837162773 |
View AllLatest Customer Reviews
la batterie est tombée en panne 2 semaines après l'achat
1
GL - Succieu, France -
Easy to use website, fast delivery and amazingly light
5
KS - Essex, United Kingdom -
Fitted To: KTM 1290 Super Duke GT 1301 17
Excellent battery with smartphone app based Bluetooth monitoring. It is rather short compared with a YTZ14S even with the plastic feet fitted. Cut a piece of wood to make up the height. QR code should be on top, not the side, but the app normally connects via Bluetooth no problem.
5
RW - Wymondham, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki GSX1400 K3 1400cc 2004
Achat facile et rapide, livraison ultra-rapide, en revanche je ne suis pas encore convaincu par la batterie en elle même : très légère, sympa la fonctionnalité connect par bluetooth, mais par temps froid j'ai du mal à démarrer.
4
JAD - Paris, France -
Fitted To: KTM SMT 990 2011
So far so good. Can't get over how light it is compared to old battery.
5
DW - Cardiff, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki V Strom 1000 2018
Description
Shido Connect are world's first LiFePO4 Smart Batteries.
Every Shido Connect battery has a unique QR code that can be scanned by a smartphone to retrieve the battery's status and information through the Shido app including:
The App will also alert you if the battery has any of the following:-
These batteries also have the same benefits as the standard Shido Lithium range including:-
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












