Yuasa YTX7A-BS MF Motorcycle Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6.3 Ah |
| CCA (EN) | 105 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 94 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 32.49 inc. VAT

Yuasa are considered by many to be the worlds leading battery manufacturer, especially for motorcycles. Over 90% of new motorbikes leave the production line with a Yuasa battery fitted due to their long history of being highly reliable and giving riders strong power.
Yuasa have conventional lead acid batteries for standard bikes and also make a more premium MF range that require no maintenance and are totally spillproof. They are extremely long lasting batteries and contain lead-calcium technology to give even more starting power.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6.3 Ah |
| CCA (EN) | 105 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 94 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 32.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA (EN) | 150 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 160 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 47.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 84.11 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6.3 Ah |
| CCA (EN) | 100 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 131 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 29.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 240 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 77.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 105 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 75 mm |
| Height inc. terms | 133 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 26.03 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 18.9 Ah |
| CCA (EN) | 270 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 78.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 4 Ah |
| Capacity (C20) | 4.2 Ah |
| CCA (EN) | 55 A |
| Length | 71 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 96 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 12.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14.7 Ah |
| CCA (EN) | 175 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 166 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 56.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa HPMF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 31.6 Ah |
| CCA (EN) | 385 A |
| Length | 166 mm |
| Width | 126 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 165.83 inc. VAT