Bosch Lambda Sensor Post Cat 0258030446
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 390 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0258030310 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 56.27 inc. VAT

The Lambda sensor, or Oxygen Sensor (O2 sensor), plays a critical role in monitoring the oxygen levels in the exhaust gases. This data is essential for adjusting the air-to-fuel ratio in the engine, optimizing fuel efficiency, and reducing emissions. Cambiare and Bosch are recognized for manufacturing high-quality Lambda sensors that adhere to or surpass OEM (Original Equipment Manufacturer) standards. Offering precision, durability, and reliability. These brands ensure that their sensors not only meet the technical requirements but also provide long-lasting performance, helping to reduce fuel consumption, minimize harmful emissions, and contribute to the overall efficiency of the engine.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 390 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0258030310 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 56.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 490 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 160000 km |
£ 35.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 340 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0258010109; 0258010196; 0258010065; 0258006379; 0258010120 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 56.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 775 mm |
| Replaces | 0258010440; 0258006607; 0258010355 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
£ 32.76 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 340 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
£ 70.25 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 853 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0258010405; 0258010340 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 53.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 557 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0258010071; 0258006601 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 48.89 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1240 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 72.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 705 mm |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 82.22 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 960 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 88.27 inc. VAT