Bosch Lambda Sensor Post Cat 0281004482
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 520 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 90.39 inc. VAT

The Lambda sensor, or Oxygen Sensor (O2 sensor), plays a critical role in monitoring the oxygen levels in the exhaust gases. This data is essential for adjusting the air-to-fuel ratio in the engine, optimizing fuel efficiency, and reducing emissions. Cambiare and Bosch are recognized for manufacturing high-quality Lambda sensors that adhere to or surpass OEM (Original Equipment Manufacturer) standards. Offering precision, durability, and reliability. These brands ensure that their sensors not only meet the technical requirements but also provide long-lasting performance, helping to reduce fuel consumption, minimize harmful emissions, and contribute to the overall efficiency of the engine.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 520 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 90.39 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 950 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 75.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0281004519 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 114.02 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 355 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0281004567; 0281004480 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
£ 84.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 720 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
£ 118.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1020 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0281004661 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 73.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 540 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0281004616 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 76.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 511 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
£ 70.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
£ 84.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1700 mm |
| Placement On Vehicle | before catalytic converter |
| Replaces | 0258003119; 0258003020 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 3 |
| Recommended Replace Interval | 100000 km |
£ 51.29 inc. VAT