KYB Coil Spring Front RA1392
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 34.94 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 34.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 299 mm |
| Weight | 1.38 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 120 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
£ 32.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 368 mm |
| Weight | 1.58 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 140 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 11.3 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
£ 14.44 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 283 mm |
| Weight | 1.47 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 121.7 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 12.5 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 32.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 289 mm |
| Weight | 1.65 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 127 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 35.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 328 mm |
| Weight | 1.95 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 139 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 11.8 mm |
| Replaces | RA1396 |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | AA |
£ 19.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 329 mm |
| Weight | 1.87 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 139 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 11.5 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | AA |
| Suspension | for vehicles with standard suspension |
£ 28.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 432 mm |
| Weight | 2.83 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 171 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 13.75 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
£ 38.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 430 mm |
| Weight | 2.16 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 153 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 12.25 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
£ 30.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 394 mm |
| Weight | 1.86 Kg |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 134 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 11.8 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 46.43 inc. VAT