110 Powerline Car Battery 12V 80Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 472 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 700 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Weight | 21 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620232 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Good product and arrived promptly
5
LJ - NOTTINGHAM, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Insignia 2000 Diesel 11
Great value battery, good cca and guaranteed for 4 years. Perfect ?
5
Sm - Glastonbury , United Kingdom -
Fitted To: Renault Trafic 1.9 dci Diesel 2006
As always, an excellent service, thank you Tayna Batteries.
5
RO - NEWPORT, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Combo Diesel 2010
Great product
5
CT - St. Agnes, United Kingdom -
Fitted To: AUDI TT 2 Diesel 63
Very good
5
LJ - BRANDON Suffolk, United Kingdom -
Description
110 Powerline WET Lead Acid Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Powerline WET lead acid car batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. With a 30% more power guarantee. Budget friendly with all the power you need! Features a voltage Indicator Eye, case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












