Exide EK131 AGM Auxiliary Car Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 56 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Start-Stop AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 13 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024036641 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
great, quick service, very happy
5
nas - london, United Kingdom -
Fitted To: mercedes benz v class 2.1 Diesel 2016
Excellent performance and very good value. Will buy again
5
DP - Clacton-on-sea, United Kingdom -
Fitted To: Merc E250 2.1 Diesel 2014
Battery delivered as noted auxiliary battery for Mercedes battery connections bit difficult to as bolts provided required adjustment for fitting to existing leads once resolved no problems
4
GS - Kirkcaldy, United Kingdom -
great service, great battery, great price will 100% use again
5
dg - bicester , United Kingdom -
Fitted To: mercedes e 320cdi 3.2ltr Diesel 2004
Fabulous price on a replacement Aux Battery. Very fast despatch and delivery. 10/10
5
RM - Leeds, United Kingdom -
Fitted To: Infinity Q30 1.5 Diesel 2017
Description
Exide EK131 AGM Auxiliary Car Battery
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide's Start-stop auxiliary range is designed to work alongside the car's starter battery to power the electrical equipment.
These leakproof batteries cover most popular fitments and have a very long life.
They use AGM technology, are suitable for intensive use and have a 3 times the cycle life of a standard battery.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












