Fahren Car Battery 079FR
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Fahren |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 38 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060043801625 |
Product Videos
Description
Key Features
- Standard Performance - A standard level of performance from the battery to meet the users requirements.
- OE Equivalent - Original quality spare part Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements.
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles.
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










