GBA3054 / GBA4054 Car Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 181 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 054 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 196 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518620454 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Simple really Easy to select, order and great delivery. Product was great. Thank you.
5
TF - Alfreton , United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Jimny 1.3 Petrol 2002
Very very super fast delivery. Sunday i ordered and Monday i got it. Small in size but lets see how it works
5
VS, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Liana gl 1.6 Petrol 2004
the battery was higher specification than the original and priced at a very competative price
5
ir - Harwich, United Kingdom -
Fitted To: hyundai amica 1.1 Petrol 2006
Works great!
5
LB - Halifax, United Kingdom -
Fitted To: Daihatsu Charade Petrol 2006
As always, great service and choice of batteries, you select your battery buy it and it's with you the next day, don't go anywhere else for batteries. Brilliant!
5
MB - Stirling, United Kingdom -
Description
054 Enduroline WET Lead Acid Car Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Car batteries are a very high performing battery range. These car batteries are designed to produce power for the most demanding situations. With high electrical use on most modern cars, you can be sure the Enduroline car battery has the power to keep you on the road.
Enduroline WET lead acid batteries are the ideal choice for standard non start stop vehicles with minimal electrical needs. Reliable long service life, reliable starting power.
Maintenance Free
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












