Victron Energy Skylla 48/25 (1) Battery Charger 48V 25A SDTG4800251
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
811.8OutOfStock
Technical Specification
Customer Rating Customer Rating
4.0 From 1 Reviews
BrandVictron
Product CodeSDTG4800251
RangeVictron Skylla
Charge Voltage48 V
Charge Rate25 A
Length147 mm
Width250 mm
Height inc. terms365 mm
Weight5.5 Kg
Guarantee5 Years
Barcode (EAN)8719076025801
View AllLatest Customer Reviews
Haven`t fitted it yet so cannot review.
4
Star Rating
Description
Victron Energy Skylla-TG 48V 25A Charger (SDTG4800251).
Skylla-TG Charger
One full rated output and one 4 Amp output. Charge voltage can be precisely adjusted to suit any battery system. The input for the charger is 230V at 50/60HZ. Charge voltage can be measured directly on the battery terminals in order to compensate for voltage loss due to cable resistance. An external sensor allows measuring battery temperature and compensating charge voltage accordingly.
Perfect chargers for any type of battery
Suitable for AC and DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
Except for the 3-phase input models, the chargers also accept a DC supply.
Controlled charging
Use of TG Chargers as a power supply
Two outputs to charge 2 battery banks (24V models only)
The TG Chargers feature 2 isolated outputs. The second output, limited to approximately 4A and with a slightly lower output voltage, is intended to top up a starter battery.