Victron Energy Skylla IP44 24/30 (3) Battery Charger 24V 30A SKY024030100
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
Customer Rating Not Available
BrandVictron
RangeVictron Skylla
Charge Voltage24 V
Charge Rate30 A
Length401 mm
Width300 mm
Height163 mm
Guarantee5 Years
Description
Victron Energy Skylla IP44 24V 30A Charger (SKY024030100).
The Skylla-IP44 Charger
Skylla-IP44 (3): three full current outputs to charge 3 battery banks
IP44 protection
LCD display
Synchronised parallel operation
The right amount of charge for a lead-acid battery: variable absorption time
Preventing damage due to excessive gassing: the BatterySafe mode
Less maintenance and ageing when the battery is not in use: the Storage mode
The Storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2V/cell (26,4V for 24V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.