Brembo 2x Brake Discs Pair Vented Front 09.8837.14
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Brembo |
| Height | 43 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.3 mm |
| Number Of Holes | 5 |
| Centering Diameter | 82 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Product Feature 2 | PRIME LINE |
| Product Feature 4 | Brief Information PVT vented disc. The PVT disc uses, in its ventilation chamber, pillars instead of vanes. Disc cooling capacity is enhanced by an extra 40% and therefore provides more resistance against thermal cracking. |
| Brake Function | Brake Disc |
| Minimum Thickness | 22.1 mm |
| Tightening Torque | 100 Nm |
£ 67.64 inc. VAT






