Exide 110 AGM Car Battery 82Ah EK820
Technical Specification
| Customer Rating |
4.6 From 15 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 82 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024037914 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Excellent battery - good service and delivery timescales
5
SD - Nottingham, United Kingdom -
Fitted To: Mercedes GLA 2.2 Diesel 66
Well priced and only two day deliver. Easy pick up and staff helpful.
5
IN - Falkirk , United Kingdom -
Fitted To: Hyundai ix35 1.7 Diesel 2015
Fast delivery
5
RY - Bristol, United Kingdom -
Fitted To: Audi A4 2.0 Diesel 2016
Good service, came next and fitted fine.
5
DB - Grimsby, United Kingdom -
Fitted To: Ford Transit Custom 2.0L Diesel 23
Absolutely awful experience with this company, 7 days after placing an order and still no battery. Phoned 3or4 times to find out whats going on, only to be kept being told it will be there the next day, the next day, the next day... but of course it wasn't!!! Eventually I had enough of the excuses and wanted a refund. Finally got the refund, but a further 3 days later... and that wasn't even the correct amount. £8 short from what I paid for it Customer service was rude and unhelpful too. 0 STARS if I could
1
mw - Southampton, United Kingdom -
Description
Exide 110 AGM Car Battery EK820
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The EK820 EXIDE battery is a powerful starter battery with high CCA (Starting ability) and Amp Hours (AH) to handle all of your vehicle electronic needs.
* 12 Volt
* Spill Proof
* Vibration Resistance
* Powerful AGM technology
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











