Exide 005R EFB Car Battery 60Ah EL605
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 74.54 inc. VAT

Exide are one of the largest OEM manufacturers around. They are constantly improving and innovating so you can be sure that your Exide will have the latest battery technology inside.
Exide batteries are perfect for cars with a moderate electrical demand through air conditioning, heated seats etc. Their batteries have very strong starting power and are highly reliable.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 74.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Micro-Hybrid |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 126.70 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 116.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 35 Ah |
| Length | 187 mm |
| Width | 127 mm |
| Height | 220 mm |
£ 33.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 44 Ah |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 57.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 65.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 80.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
£ 62.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Start-Stop AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 150 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 45.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 234 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 38.41 inc. VAT